História a vznik kávy

Jedna z legiend vraví, že v treťom storočí pred Kristom, niekde v Etiópii hnal pastier svoje kozy na náhorné plošiny. Trávy tam veľa nerástlo, no zato tam bolo veľa krovísk a kríkov. Ako tak pastier pásol svoje stádo, začalo mu vŕtať v hlave, prečo kozy, ktoré okusujú plody jedného kríku, sú živšie ako tie ostatné. Natrhal si ich teda niekoľko do tašky a keď sa vrátil do dediny, ukázal ich duchovnému. Bohužiaľ sa u neho nestretol s pochopením. Dokonca ho obvinil zo šarlatánstva a plody hodil do ohňa. Behom chvíľky sa z ohniska začalo šíriť pukanie a omamná vôňa. Duchovný preto vybral z ohňa čierne zrná a skúšal ich ochutnať. Boli však príliš tvrdé, a tak ich vložil medzi dva kamene a rozdrvil. Drť bola však na jazyku príliš horká. Duchovný si myslel, že keď rozdrvené zrná zaleje horúcou vodou, tak ako to robia pri bylinách tak vznikne akýsi vývar. Skúsil to a mohol teda ako prvý na svete ochutnať kávu.

 

Tieto legendy a príbehy sa snažia objasniť pôvod a vznik pitia kávy. Pod nánosom dejín je však veľmi ťažké určiť, ktorá legenda je tá pravá. Čo je však isté, a to potvrdzujú aj samotní historici, že káva sa začala piť v arabských krajinách.Samotné slovo káva pochádza z arabského slova “qauhwa”. Prvé kaviarne na blízkom Východe sa nazývali qahveh khaneh: “Školy života”. Boli to miesta, kde sa stretávali umelci tej doby a pri pití horúceho tmavého moku diskutovali o závažných problémoch umenia a života.

 

Do Európy sa káva dostala v roku 1615 keď do Benátok dorazila prvá loď z Káhiry. Tu sa otvorila aj prvá kaviareň v Európe a povedomie o káve sa začalo postupne rozširovať do celej Európy.Aktuálna ponuka
Sieť People kaviarní

People Dark, OC Galéria, Košice:

PO - NE: 7.30 - 22.00, PI: 7.30 - 23.00

People Light, OC Galéria, Košice:

PO- NE: 7.30 - 22.00

People Café Bar, OC Galéria, Košice:

PO- NE: 7.30 - 22.00

People coffee roasting plant, OC Cassovia, Košice:

PO- NE: 8.00 - 21.00

People Game Bar Monaco, Michalovce:

PO- NE: 8.00 - 04.00

People coffee roasting plant, OC Zemplín, Michalovce:

PO- NE: 9.00 - 21.00

People cafe - celoročná terasa - OC Galéria:

PO- NE: 8.00 - 22.00

People cafe - OC Optima - Kosice:

PO- NE: 8.30 - 21.00

História a vznik kávy...
Pre väčšinu z nás patrí pitie kávy k pravidelným denným rituálom. Je mnoho legiend a príbehov, ktoré sa snažia objasniť pôvod a vznik pitia kávy.
Arabika a Robusta
Robusta, ktorá bola objavená až v XIX. storočí, rastie a plodí rýchlejšie než Arabika. Aké sú však medzi nimi zaujímavejšie rozdiely?