Odrody kávy

Hlavnými odrodami kávy sú arabika a robusta. Arabika je najstarší a najviac rozšírený druh kávy. Rastie divoko v Etiópií, pestuje sa na náhorných plošinách Brazílie a Kolumbie, v Indii a Rovníkovej Afrike, na Jáve, Sumatre a v Karibiku. Zrná Arabiky sú podlhovasté, zelenkasté, ľahko nakyslé (ale nie kyslé), niekedy s čokoládovou, korenistou alebo často s ovocnou príchuťou.


Robusta, ktorá bola objavená až v XIX. storočí, rastie a plodí rýchlejšie než Arabika. Robusta je odolnejšia proti klimatickým vplyvom, preto môže byť pestovaná v nižších a dostupnejších horských oblastiach. Rastie v Indii, Kamerune, Ugande a Vietname. Zrná Robusty majú žlto-zelenú farbu. Obvykle sú menšie a menej oválne než zrná Arabiky. Obsahujú dvakrát viac kofeínu v porovnaní s Arabikou – majú ostrú, horkastú chuť.
Brazília s Kolumbiou patrí medzi najväčších pestovateľov kávy na svete. Brazília produkuje mnoho odrôd kávy, ktoré sa pestujú v rozličných oblastiach. Káva z Brazílie sa vyznačuje dobrou plnosťou a bohatosťou chuti a jemnou vyvaženou kyslosťou.


Kávové odrody sa tak dnes predávajú v nasledovných formách - Jednodruhové plantážne kávy: 

* 100% arabika: Najpopulárnejšie plantážne kávy pochádzajú z Brazílie, Columbie, Etiópie, Mexika, Guatemaly, Indonézie a nesú názov podľa krajiny pôvodu alebo plantáže, kde sa pestujú.
* Zmesi 100% arabiky: Jedná sa o kombináciu jednotlivých plantážnych káv. Každá zmes je teda skĺbením vlastností jednotlivých káv tak, aby boli zvýraznené požadované chute a naopak potlačené tie neželané. Kávová zmes sa zvykne nazývať aj anglicky blend.
* Zmesi arabiky a robusty: Sú v súčastnosti veľmi často využívané. Može to byť zmes aj 10 druhov káv. Robusta sa zväčša pridáva v menšom pomere od 15 do 35 %.

Aktuálna ponuka
Sieť People kaviarní

People Dark, OC Galéria, Košice:

PO - NE: 7.30 - 22.00, PI: 7.30 - 23.00

People Light, OC Galéria, Košice:

PO- NE: 7.30 - 22.00

People Café Bar, OC Galéria, Košice:

PO- NE: 7.30 - 22.00

People coffee roasting plant, OC Cassovia, Košice:

PO- NE: 8.00 - 21.00

People Game Bar Monaco, Michalovce:

PO- NE: 8.00 - 04.00

People coffee roasting plant, OC Zemplín, Michalovce:

PO- NE: 9.00 - 21.00

People cafe - celoročná terasa - OC Galéria:

PO- NE: 8.00 - 22.00

People cafe - OC Optima - Kosice:

PO- NE: 8.30 - 21.00

História a vznik kávy...
Pre väčšinu z nás patrí pitie kávy k pravidelným denným rituálom. Je mnoho legiend a príbehov, ktoré sa snažia objasniť pôvod a vznik pitia kávy.
Arabika a Robusta
Robusta, ktorá bola objavená až v XIX. storočí, rastie a plodí rýchlejšie než Arabika. Aké sú však medzi nimi zaujímavejšie rozdiely?